Sinop'ta İlk Bypass Ameliyatı Yapıldı
31 Mayıs 2018

Sinop'ta İlk  Bypass Ameliyatı Yapıldı

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’ne kurulan Anjio-KVC Ünitesi (Kardiyovasküler Cerrahi)  Bakanlığımız 09.05.2014 tarihli Bakanlık Makam oluru uygun görülmüş olup, 04.11.2014 tarihli Makam oluru ile de İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi koordinatör hastane olarak belirlenmiştir.

2014 Kasım ayında bir heyetin ziyaret etmesi ve işbirliği ile başlayan, 13 Eylül 2017 tarihinde 5 (4+1 izolasyon)  yataklı olarak 3. seviye tescil edilmesiyle davam eden süreç, 24 Kasım 2017 de Sinop’ta bir ilkin yaşanmasına sahne oldu.

Göğüs ağrısı ve yürüme problemi şikâyetleri ile Atatürk Devlet Hastanesine başvuran Adil Sabuncu'ya önce anjiyografi operasyonu yapıldı. Daha sonra Sabuncu’nun kardiyoloji ve kalp damar cerrahi uzmanları tarafından açık kalp ameliyatı yapılması gerektiğine karar verildi. Adil Sabuncu’nun Bypass ameliyatı başarılı bir şekilde Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde gerçekleştirildi.

Ameliyata 7 Doktor 4 Hemşire İştirak Etti
bypass2.Jpeg

Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen ilk açık kalp ameliyatına İstanbul Kartal Koşuyolu Eğitim Araştırma Hastanesinden Doç. Dr. Ali FEDAKAR, Op. Dr. Tolga BAŞ, Op. Dr. Serkan ÇELİK, Anestezi Uzmanı Canan GÜLER ve Hastanemiz Uzmanlarından Op. Dr. Arif Özdal ARSLAN, Op. Dr. Ahmet Han KANPALTA ve Op. Dr. Serdar KÖSEOĞLU iştirak ettiler.  

İçinde bulunduğumuz bu süreç, bundan sonrasında da Koşuyolu ekibinin bize destek olması ile devam edecek ve her ameliyatta gelen arkadaşlar biraz daha seyrederek ve buradaki kadronun ameliyatını sağlayarak devam edecek bir süreçtir. Bu süreç tamamlandığında arkadaşlar sadece özellik arz eden zor ve ağır vakalar için gelecekler onun dışında ki vakalarda Sinop'ta bulunan mevcut kadromuzla Sinop'a kazandırılan KVC ünitesinde bu tip operasyonlar gerçekleşecek.

Erfelek’ li 54 yaşında ki Adil Sabuncu 4 saat süren BYPASS ameliyatından sonra kendine geldiğinde “Allah doktorlarımızdan razı olsun, benim için ellerinden geleni yaptılar” dedi ve başta bu imkanı sağlayan Devletimize ve operasyonu gerçekleştiren doktorlar ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Ameliyatın ardından KVC Yoğun Bakım servisinde tedavisine devam edilen ve sağlık durumu gayet iyi olan Adil Sabuncu bugün itibariyle yoğun bakımdan çıkarılarak serviste tedavisine devam ediliyor.

İlimize kazandırılan Anjiografi Ünitesi ve Kalp Damar Cerrahisi Merkezi’nin kurulması ve bu başarılı Bypass operasyon gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder ve saygılarımı sunarım.

                                                                                 

Dr. Mehmet ERŞAN
 İl Sağlık Müdürü