ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR !
31 Mayıs 2018

Sinop İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Sağlığı ve Ketem Birimi 
‘’Erken Teşhis Hayat Kurtarır’’ temasıyla Sinop Kapalı Pazaryeri girişinde bir etkinlik düzenledi. Cumhuriyet İlkokulu önünde konumlandırılan araç içerisinde halka bilinçlendirici videolar izletildi. El broşürleri dağıtıldı, halka Meme Kanseri hakkında bilgi verildi. 

 Yapılan etkinliğin önemini belirten Ketem doktoru Ahu Duran ;‘’ Ekim ayı meme kanseri için bilinçlendirme ayıdır. Halkın farkındalığı için, bu kanseri iyi tanımaları için buradayız.  Gerek broşürlerle gerekse direkt yüz yüze halkımıza bilgi veriyoruz’’ dedi.
Ketem’in işlevlerini özetleyen Duran ; ‘’ Ketem’in 3 ana işlevi var.  Kanser taraması yapmak, halka kanser hakkında bilgi vermek ve farkındalık yaratmak, haftada 1 gün olmak üzere sigara polikliniği yapmak. Meme kanseri taraması 40 yaşından sonra başlıyor. Her 2 yılda bir mamografi yaparak tarama gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra hastalarımıza her yıl meme muayenesi yapıyoruz. Kadınlara nasıl kendi meme muayenelerini yapacaklarını öğretiyoruz.  20 yaşından sonra her kadın kendi meme muayenesi yapmalıdır’’ cümlelerini kullandı . 
Vatandaşların aldığı yanlış duyumlar sonucu tedaviden çekindiklerini sözlerine ekleyen Ahu Duran ;‘’ Meme kanseri taramasının yöntemi mamografidir. Bize geri dönüş yapan kadınlar mamografi filmi çekimi sırasında alınan radyasyonun değerinin yüksek olduğu ile ilgili duyumlar aldıklarını ve çekim yaptırmak istemediklerini söylüyorlar.Edindikleri bu yanlış bilgilerle taramalarını yaptırmayan bayanlar meme kanseri için büyük risk altındalar. Bir kadının 40 yaşından 70 yaşına kadar her yıl mamografi çektirerek vücudunu alacağı radyasyon oranı 20 ila 40 rad arasındadır. Bu kişinin meme kanseri olduğumu düşünürsek tetkikler ve tedaviler süresi boyunca vücudunu alacağı radyasyon oranı 5000 rad ın  üzerindedir. Kanserin Erken teşhisi hayat kurtarır kanser taramalarıni  mutlaka yaptıralım.’’ cümleleri ile sözlerine son verdi.