Sağlık Müdüründen Tıp Bayramı Mesajı
13 Mart 2021

Sağlık İl Müdürü Dr. Fatih Reyhanlıoğlu’dan Tıp Bayramı Mesajı;

Ülkemizde Tıp Bayramı ilk kez 1919 yılının 14 Mart günü işgal altındaki İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

 

O gün tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde tıp okulu öğrencileri işgali protesto etmiş ve tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının bağımsızlık mücadelesi olarak tarihteki yerini almıştır.

Tıp mesleğini icra eden büyük sağlık ordumuz, İstiklal Mücadelemizin yaşandığı o tarihi günlerde olduğu gibi bugün de mücadele ruhundan, kararlılığından ve fedakarlığından hiçbir şey kaybetmeyerek her şart ve koşulda milletimize hizmet görevini aynı şuurla sürdürmektedir.

Çanakkale Savaşı’nda ve Kurtuluş Mücadelemizin her safhasında en ön cephede mücadele veren sağlık mensuplarımız, bugün de aziz milletimizi görünmez düşmandan korumak için cansiperane çalışmaktadır.

Öyle ki bugün hepimizi derinden etkileyen pandemi sürecinde, sağlık teşkilatımızın ortaya koyduğu insanüstü çaba ve onurlu mücadele, tarih boyu unutulmayacaktır.

Sağlık ordumuz bu fedakarlığıyla aziz milletimizin gönlünde silinmez bir iz bırakmıştır.

Değerli meslektaşlarım,

Pandemi sebebi ile bir araya gelemesek de sizlerin gayretlerini yakınen görüyor ve sizlerle gurur duyuyoruz.

Gecenizi gündüzünüze katarak görevlerinizi ifa ettiğiniz bu zor günlerde, ailelerinize ve sevdiklerinize duyduğunuz özlemi gidermeniz mümkün değil, ancak bu topraklarda yaşayan her bir vatandaşımızın sizleri kendi aileleri gibi gördüğünü ve yüreklerinin sizin için attığını asla unutmayın.

Duamız, iyi dileklerimiz ve kalbimiz her daim sizinle...

Bu duygu ve düşüncelerle tüm sağlık teşkilatımızın 14 Mart Tıp Bayramını yürekten kutluyor, daha güzel günlerde bu anlamlı bayramı adına yakışır bir coşkuyla kutlamayı temenni ediyorum.

 

Dr. Fatih Reyhanlıoğlu

Sinop İl Sağlık Müdürü