Pandemi sürecinde Evde Sağlık Hizmetlerimiz hız kesmeden devam ediyor
19 Şubat 2021

Koronavirüs Hastalığından korunmak için temas, maske ve temizlik kurallarına azami seviyede uyulması gereken bu hassas dönemde evde sağlık hizmeti alan yaşlı veya yatağa bağımlı hastalarımızın sağlık tesislerine iştirak etmeleri mevcut rahatsızlarının yanı sıra koronavirüse yakalanma riskini artıracaktır. Vatandaşlarımızın sağlığını korumak adına Sağlık Bakanlığımızın ehemmiyetle üzerinde durduğu Evde Sağlık Hizmetlerimiz pandemi sürecine güç katmıştır.

Gerek merkezlerde gerekse kırsal bölgelerde görevlerini bilhakk ifa eden fedakar sağlık çalışanlarına teşekkür eden Sağlık Müdürü Dr. Fatih Reyhanlıoğlu; “Özellikle 60 yaş üzerindeki büyüklerimizin ve 20 yaş altı gençlerimizin ve çocuklarımızın evde kalmasına yönelik Bakanlığımızın genelgesine ve diğer tüm tedbirlere uyulması gereken bu günlerde evde sağlık hizmetleriyle hastaların en rahat ettikleri “kendi ev ortamlarında” sağlık hizmetine ulaşmalarını amaçlıyoruz.” Dedi.

Evde sağlık hizmetlerinin önemine vurgu yapan Reyhanlıoğlu; “alanında uzman doktor ve yardımcı sağlık personellerinin pandemi ve kış şartlarına rağmen aralıksız görev yaptığı evde sağlık hizmetleri olarak, evinde tedavi görmek isteyen yaşlı veya yatağa bağımlı hastalarımız başta olmak üzere; bu zor zamanlarda #evdekal çağrılarına uyan vatandaşlarımıza tüm tedbirlerimizi alarak titizlikle hizmet veriyoruz” dedi ve vatandaşların rehavete kapılmamaları, mecbur kalmadıkça evden çıkmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

1.jpeg


İlimizde Evde Sağlık Hizmetleri:

Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde koordine edilen Evde Sağlık Hizmetleri Birimi merkez iletişim numarası 0368 220 0005’dir. 2021 Ocak ayı itibari ile ilimizde toplam da 892 hastamız evde sağlık hizmetlerimizden yararlanmaktadır. 892 hastamıza yıl boyunca toplamda on bin 230 ziyaret gerçekleştirilmiştir. 2021 yılında ise yapılan 841 ziyaret bulunmakta ve aralıksız olarak devam ettirilmektedir. İl genelinde 10 evde sağlık hizmetleri, 4 hasta nakil ekibi, 4 hasta nakil ambulansı ile toplamda 44 personelle (10 hekim, 20 yardımcı sağlık personeli, 14 şoför) evde sağlık hizmetlerimiz yürütülmektedir.

Evde Sağlık Hizmetlerine Nasıl Başvurulur?

Evde sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlarımız 444 38 33 nolu ulusal evde sağlık hizmetleri çağrı merkezi üzerinden başvuru yapabilirler. Yapılacak olan müracaatlar bizzat hastanın kendisi ya da yakını tarafından yapılmaktadır.

Sağlık İl Müdürlüğü olarak evde sağlık hizmeti alan vatandaşlarımıza diyoruz ki “sen yeter ki #evdekal biz geliriz”

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg
  • 5.jpeg
  • 6.jpeg